Na zakończenie oktawy Bożego Ciała błogosławi się wianki uplecione z kwiatów, zielonych gałązek mirtu lub bukszpanu, ziół oraz młodych zbóż. Zwyczaj ten przypomina, że chleb i wino, będące podstawą Eucharystii, pochodzą z ziemi, którą stworzył Bóg i którą nieustannie uświęca.
Pobłogosławione wianki są symbolem zawierzenia Panu Bogu życia i pracy człowieka.