Komunia Święta

Jest sakramentem ustanowionym przez Chrystusa w czasie Ostatniej Wieczerzy. Za każdym razem, gdy sprawowana jest Msza święta dokonuje się ta sama Ofiara, której Jezus dokonał w Wieczerniku. Nie jest to zatem ani przypomnienie ani naśladowanie w ścisłym sensie, ale jest to dokonywanie i uczestniczenie w tej samej Ofierze Jezusa. W czasie Mszy św. dokonuje się prawdziwa, realna i substancjalna przemiana chleba w Ciała Jezusa i wina w Krew Jezusa.

Zgodnie ze zwyczajem w naszej parafii Uroczystość I Komunii świętej obejmuje dzieci z klas III Szkoły Podstawowej i odbywa się  w sobotę poprzedzającą Uroczystość Bożego Ciała.

Uroczystość poprzedzona jest pierwszą spowiedzią świętą w piątek.

SPOTKANIE ORGANIZACYJNE PRZED PIERWSZĄ KOMUNIĄ ŚWIĘTĄ 2020 r.

22 września 2019 r., po Mszy świętej o 12.30, odbyło się spotkanie organizacyjne dla rodziców i dzieci, które w tym roku szkolnym przygotowują się do przyjęcia Pierwszej Komunii Świętej.

Najważniejsze informacje:

1. Data I Komunii świętej: sobota 6 czerwca 2020r.
  2. W ramach przygotowań do uroczystości przyjęcia I Komunii Świętej dzieci przychodzą na Mszę świętą w niedzielę o godz. 12:30. Jest to Msza z homilią dla dzieci. Jeśli zajdzie potrzeba spotkania organizacyjnego po Mszy świętej, to będzie ono wcześniej ogłoszone.
  3. Raz w miesiącu, na Mszy świętej o 12:30, planujemy pobłogosławienie przedmiotów religijnych, które dzieci otrzymują od rodziców w ramach przygotowań do przyjęcia I Komunii Świętej:
  • 6 października – pobłogosławienie Różańców (kupujemy we własnym zakresie)
  • 17 listopada – pobłogosławienie książeczek do nabożeństwa
  • 8 grudnia – pobłogosławienie medalików (kupujemy we własnym zakresie)
  • 2 lutego – pobłogosławienie świec (przynosimy świecę od chrztu)
  1. Rodzice wypełniają „Deklarację rodziców dziecka pierwszokomunijnego” i przynoszą ją na spotkanie w niedzielę 29 września.
  2. Dzieci nie ochrzczone w naszej parafii muszą dostarczyć do księdza Łukasza akt chrztu do dnia 27 października 2019 r.
  3. Dzieci nie będące z naszej parafii muszą dostarczyć do ks. Łukasza zgodę od swojego Proboszcza, że mogą się u nas przygotowywać i przyjąć I Komunię Świętą.
  4. Każde dziecko przygotowujące się do I Komunii Świętej musi posiadać Dzienniczek przygotowań pt. „Czekam na Ciebie Panie Jezu”. Zbieramy w nim naklejki i pieczątki potwierdzające obecność na Mszy świętej i nabożeństwach. W przypadku choroby dziecka, wpisujemy do rubryki datę oraz informację, że było ono chore. Jeżeli zaś dziecko uczestniczyło w Mszy świętej w innej parafii, przynosi podpis od księdza, który przewodniczył Mszy świętej w innej parafii.
  5. W październiku, który jest miesiącem modlitwy różańcowej dzieci są zobowiązane uczestniczyć 12 razy w Nabożeństwie Różańcowym w kościele w Kielnie. Jest też prośba, by dzieci, tak jak w poprzednich latach, przychodziły do pierwszej ławki i zaangażowały się w odmawianie różańca prowadząc poszczególne dziesiątki.
  6. W niedzielę, 29 września, dzieci otrzymają specjalną tabelkę z wykazem modlitw, których powinny się nauczyć. Wszystkie modlitwy należy zdać do końca kwietnia! Dzieci mogą zdawać modlitwy również w szkole na lekcji religii. Rodzice są zobowiązani przypilnować dziecko, by faktycznie opanowało modlitwę, którą chce zdać. Formułę spowiedzi świętej zdajemy na końcu naszych przygotowań.
  7. Dzieci będą przystępować do I Komunii Świętej w albach. Taki zwyczaj praktykowany jest w parafii od 7 lat. Krój alb będzie taki, jak przez dwa poprzednie lata. Istnieje zatem możliwość nabycia alby od poprzednich dwóch roczników.

Nikt nie jest tak stary, aby nie mógł się jeszcze czegoś nowego nauczyć.

Ajschylos