WIELKI PIĄTEK - Liturgia Męki Pańskiej

30 marca 2018

Dzisiejszy dzień jest dla wszystkich wierzących bardzo szczególny. Uobecniamy wydarzenie, w którym nasz Pan oddał za nas swoje życie. Kościół nie sprawuje Eucharystii, koncentrując się na rozważaniu męki i śmierci Chrystusa, przypominając w ten sposób cenę, jaka została zapłacona za nasze zbawienie. Cała Liturgia Wielkiego Piątku skoncentrowana jest na Krzyżu i jego zwycięstwie.

W naszej parafii główne uroczystości Wielkiego Piątku celebrowane były o godzinie 18.00. Liturgia na cześć Męki Pańskiej, rozpoczęła się od procesji w całkowitej ciszy. Kapłan, leżąc krzyżem przed ołtarzem, modlił się przez chwilę w milczeniu. Ten wymowny znak jest szacunku i miłości wobec zdarzeń, które za chwilę będą celebrowane – sąd Jezusa, skazanie na ubiczowanie i dźwiganie krzyża, a następnie ukrzyżowanie Bożego Syna.

Pierwszą część liturgii były czytania z Pisma Świętego, z których najważniejszym był opis Męki Pańskiej z Ewangelii według św. Jana. Warto podkreślić, że w czytanie Pasji zaangażowała się ponad dwudziestoosobowa grupa kandydatów do bierzmowania. Następnie, po dłuższej i bardziej uroczystej niż zazwyczaj modlitwie powszechnej przyszedł czas na adorację Krzyża. Kapłan kolejno odsłaniał ramiona Krzyża i śpiewał: „Oto drzewo Krzyża, na którym zawisło zbawienie świata”, na co wierni odpowiadali: „Pójdźmy z pokłonem”. Gdy wszyscy obecni oddali cześć Krzyżowi rozdzielona została Komunia Święta.

Na zakończenie Liturgii Pan Jezus obecny w Najświętszym Sakramencie został przenosiny do Ołtarza Adoracji zwanego „Grobem Pańskim”, na pamiątkę złożenia Ciała Jezusa w grobie.

Liturgii Męki Pańskiej przewodniczył ks. Łukasz. W homilii odniósł się do pytania Jezusa: „Kogo szukacie?” oraz odpowiedzi udzielonej przez tłum: „Jezusa z Nazaretu”. Ks. Wikariusz zaznaczył, że wszyscy szukamy Jezusa z Nazaretu, i wszyscy uświadamiamy sobie dzisiaj, że znajdujemy Go w kontekście Krzyża. Nasz Bóg jest Bogiem ukrzyżowanym! Powiedział również, że Krzyż, który często wydaje się zbędnym balastem naszego życia, może stać się dla nas powodem zbliżenia do Chrystusa. Może nam ratować życie i zbawienie!

Wyjątkowo licznie zgromadzeni uczestnicy liturgii oddali cześć Krzyżowi Jezusa, który tego wieczoru stanął w centralnym miejscu kościoła, tuż przed ołtarzem i pozostanie tam aż do liturgii Wigilii Paschalnej.

Dziękujemy Klaudii Ptak za fotorelację z dzisiejszej liturgii, która dostępna jest w galerii.

Gdy modlisz się żarliwie, twoje serce i serce Boga stają się jak dwa kawałki wosku, które stapiają się ze sobą!

Jan Maria Vianney