ZAWIESZENIE WIECHY

21 września 2019

19 września 2019 r. na terenie rozbudowywanej Szkoły Podstawowej im. Bohaterów Westerplatte w Kielnie miała miejsce niecodzienna uroczystość. Odbyło się „zawieszenie wiechy”. Jest to zwyczaj budowlany polegający na zawieszeniu zielonego wieńca ozdobionego kolorowymi wstążkami na górnej części budynku. We wierzeniach pogańskich zwyczaj ten miał zapewnić budowli pomyślność. Dla nas wierzących zwyczaj zawieszenia wiechy jest pewnym elementem kulturowym podkreślającym zakończenie ważnego etapu budowy, zwieńczonego już konstrukcją dachu. Wydarzenie to stało się przede wszystkim okazją do zawierzenia Panu Bogu dzieła rozbudowy budynków szkolnych. Modlitwę w tej intencji poprowadził ks. Łukasz Białk – wikariusz parafii oraz katecheta naszej szkoły.

Pani dyrektor Joanna Kułaga powitała przybyłych gości oraz przedstawicieli mieszkańców Kielna. Wśród uczestników byli między innymi: pan Ryszard Kalkowski – wójt Gminy Szemud, pan Marcin Horała – poseł Rzeczpospolitej Polskiej, pani Wiesława Weznel – sołtys Kielna oraz przedstawiciele władz gminnych, działaczy lokalnych, a także osoby odpowiedzialne za prowadzenie prac budowlanych.

Zapraszamy do galerii z tego wydarzenia.

Bądźcie dzielni i nabierzcie odwagi, wszyscy ufający PANU!

Psalm 31,25