WSPOMNIENIE O WANDZIE I KORNELIUSZU TREDERACH

24 listopada 2019

W listopadzie wspominamy naszych drogich zmarłych. Z okazji liturgicznego wspomnienia św. Cecylii – patronki muzyki i śpiewu kościelnego w niedzielę, 24 listopada, przypomnieliśmy sobie naszych zmarłych parafian: śp. Wandę i Korneliusza Trederów.

Korneliusz Treder (1925-2015) był kompozytorem pieśni w języku polskim oraz kaszubskim. Po swoim ojcu Józefie objął stanowisko organisty w Kielnie, które piastował od lat 50-tych XX wieku prawie do końca swego życia. Od 1949 roku był dyrygentem chóru „Cecylia”, którego współzałożycielem w 1909r. był m.in. Józef Treder. Z czasem chór zmienił nazwę na „Kaszubia” i w 2009 roku obchodził 100-lecie swego istnienia. Korneliusz Treder do końca był dyrygentem chóru. Dziś chór liczyłby 110 lat.

Korneliusz i Wanda Treder przez wiele lat krzewili życie kulturalne w naszej miejscowości – Kielnie. Były występy okolicznościowe na terenie gminy, województwa, Kaszub, w najświetniejszych latach chóru były również występy na terenie Polski oraz poza jej granicami. W „Kaszubii” działała też sekcja taneczna i teatralna (np. „Moralność Pani Dulskiej”), które prowadziła pani Wanda. Państwo Wanda i Korneliusz Trederowie podczas swojej długoletniej działalności byli wielokrotnie nagradzani. Podobne wyróżnienia obejmowały prowadzone przez nich dzieła artystyczne.

W 2004 roku, na 95-lecie „Kaszubii”, Wanda i Korneliusz Trederowie otrzymali m.in. „Bursztynowy Gryf” z rąk Starosty Józefa Reszke, medal „Za Zasługi dla Powiatu Wejherowskiego” oraz „Złoty Krzyż Zasługi” od wice Wojewody Pomorskiego.

W czasie Mszy świętej sprawowanej przez ks. proboszcza Franciszka Rompę, miejscowy organista pan Marcin Rosinke (uczeń pana Korneliusza Tredera) oraz pani Karina Treder (wnuczka Wandy i Korneliusza Trederów) wykonali pieśni liturgiczne z repertuaru chóru „Kaszubia”. Po Mszy świętej parafianie mieli możliwość uczestniczyć w krótkiej prezentacji kilku pieśni autorstwa Korneliusza Tredera: „Moje Czielno”, „Dlo Cebie”, „Akacjowy liść”, „Rodzinna strzecha”.

Zapraszamy do galerii.

Bądźcie dzielni i nabierzcie odwagi, wszyscy ufający PANU!

Psalm 31,25