PROGRAM ORSZAKU TRZECH KRÓLI

5 stycznia 2020

W związku z uroczystością Objawienia Pańskiego pragniemy zaprosić parafian i gości na uroczystą procesję – ORSZAK TRZECH KRÓLI. Chcemy w ten sposób upamiętnić przybycie do Nowonarodzonego Jezusa Mędrców ze Wschodu, którzy oddali Mu pokłon jako Bogu i ofiarowali swe dary: złoto, kadzidło i mirrę.

Orszaki Trzech Króli organizowane są na całym świecie i w Polsce. Mają swój niepowtarzalny klimat oraz jeden wspólny cel: zgromadzić ludzi, którzy chcą uwielbić Boga oraz przeżyć doświadczenie wspólnoty. Są wydarzeniem przede wszystkim religijnym, a także kulturalnym, łączącym lokalnych mieszkańców.

W naszej parafii takie wydarzenie będzie miało miejsce po raz pierwszy. Jesteśmy jedną z 8 parafii Archidiecezji Gdańskiej oraz jedną z 872 miejscowości w Polsce organizujących orszak pod oficjalnym patronatem Fundacji Orszak Trzech Króli. Dodatkowo swój patronat nad orszakiem organizowanym przez naszą parafię obejmuje Wójt Gminy Szemud, Ochotnicza Straż Pożarna w Kielnie oraz Sołtys wsi Kielno, którym dziękujemy za tę inicjatywę.

Orszak Trzech Króli rozpocznie się o godz. 12:00 przy rondzie w Kielnie. Prosimy jednak zgromadzić się wokół ronda już o godz. 11.50. Po uroczystym rozpoczęciu uczestnicy Orszaku przejdą ul. Oliwską do kościoła, gdzie około godz. 12:30 będzie sprawowana Msza święta.

Niezależnie jednak od tego, o której będziemy uczestniczyć w Mszy świętej, poczujmy się wszyscy zaproszeni do udziału w Orszaku. Prosimy, aby dzieci i dorośli zamierzający wziąć udział w Orszaku, przynieśli ze sobą na procesję małe dzwoneczki. Otrzymamy również specjalne korony oraz śpiewniki z kolędami, które będziemy śpiewać podczas tej jedynej w swoim rodzaju procesji.

PROGRAM ORSZAKU TRZECH KRÓLI:

· Rozpoczęcie o godz. 12:00 biciem dzwonów i sygnałem strażackim.

· Powitanie uczestników Orszaku.

·  Śpiew kolędy – w tym czasie przybycie na plac aktorów odgrywających role Mędrców. Zostają oni wprowadzeni w asyście Służby Liturgicznej, harcerzy niosących flagi królewskie, oraz dzieci odgrywających scenę Narodzin Chrystusa.

· Odczytanie fragmentu Ewangelii.

· Pobłogosławienie uczestników Orszaku.

· Wymarsz ze śpiewem kolęd do pierwszej stacji. Zatrzymanie na wysokości szkoły w Kielnie i przyłączenie się do Orszaku Wójta Gminy, przedstawicieli Straży Pożarnej oraz pani Sołtys.

· Wymarsz ze śpiewem kolęd do drugiej stacji. Zatrzymanie na wysokości restauracji „Karczma” i przyłączenie się do Orszaku przedstawicieli małżeństw i rodzin.

·  Wymarsz ze śpiewem kolęd na plac przed kościołem. Zatrzymanie na głównych schodach prowadzących do kościoła przy żywej szopce. Tam odbędzie się hołd Mędrców i uczczenie figurki Dzieciątka Jezus.

· Następnie wejście do kościoła, gdzie ok. godz. 12:30 będzie sprawowana uroczysta Msza święta kończąca Orszak Trzech Króli.

Twoim obowiązkiem jest dążenie do świętości. - Tak, także i twoim. - Jak można myśleć, że jest to zadanie wyłącznie kapłanów i zakonników?

św. Josemaria Escrivá